Aldumaš je vino o kome se piše s posebnim zadovoljstvom, barem kada je ovaj portal u pitanju jer, priča počinje ovako…
Igor Luković: „U Zagrebu se organizuje Prva internacionalna konferencija o Graševini. Iz Srbije putuje delegacija od 40 ljudi i ti među nama ako želiš?“
Ivana Šijački Majoroši: „Želim, pod uslovom da vi pristajete da me vodite obzirom da sam u 8. mesecu trudnoće?!“
I išla je! Tri dana putovanja autobusom na 40+°C. Jedan dan konferencija i još dva provedena u obilasku vinarija kontinentalnog dela Hrvatske. Mesec dana kasnije, rodila je trećeg sina, a još četiri nedelje kasnije, počela je berba…
Grašac beli (sinonimi: Graševina, Italijanski rizling, Laški rizling, Welschriesling, Riesling italico…) u Srbiji se do sada, u 99,9% slučajeva, proizvodio kao belo vino, lakog tela i hrskave svežine te se kao takav pio uvek dobro rashlađen, često i razblažen soda vodom. Od ovog vina u Srbiji se nikada nije očekivalo nešto veliko i kompleksno, a često mu je i ime skrivano nekim kreativnim nazivom na etiketi. Razlozi naravno počivaju na lošem imidžu ove sorte, koja datira iz vremena masovne industrijske proizvodnje, od II svetskog rata na ovamo. Za to vreme, naše komšije, pre svega Hrvati, ali i Mađari, Slovenci, Austrijanci i Nemci, od ove sorte grožđa proizvodili su vrhunska vina različitih stilova (penušavo, suvo, polusuvo, predikatno, barikirano…) u šta smo se i uverili na pomenutoj konferenciji. Međutim, leta 2017. godine, Ivana je odlučila da je vreme za promene! S misli na dela, tri korištena barik bureta od srpskog hrasta, napunjena su Grašcem i fermentacija je mogla da počne. Čitav proces, od fermentacije do odležavanja, završen je krajem marta 2018. kada je vino prešlo u inox, a nedugo zatim i u bocu. Premijerno, vino je predstavljeno na upravo završenom Novosadskom salonu vina i izazvalo oduševljenje svih prisutnih. Sama etiketa nosi sentimentalni naziv Aldumaš. Sentimentalni jer je i njen deda nekada davno proizvodio Grašac na sličan način (istina s puno manje uspeha), te je ovo vino odraz jednog lepog sećanja na detinjstvo i omaž čoveku koji joj je ljubav ka vinu preneo veoma rano. Iz istog razloga, a kao deo serije čuvenih „porodičnih etiketa“ na ovoj se nalazi njegov lik. Inače, aldumaš je sad već skoro sasvim zaboravljena reč mađarskog porekla i slobodno prevedeno znači zdravica. U prošlim vremenima, aldumaš se pio u prigodi nekakvog lepog događaja u porodici, najčešće kao čast nakon dobro obavljene trgovine ili kakve prinove u porodici. Tradicionalno, pre pijenja se ne izgovara zdravica nego se samo kaže: „Nazdravlje!“ ili „Sa srećom!“
Naziv: Aldumaš
Berba: 2017
Sastav: 100% Grašac beli
Alkohol: 13%
Proizvođač: Vinarija Šijački
Oblast: Sremski rejon, Fruškogorsko vinogorje
Mirisno i sveže, teže pokretljivo u čaši. Tipično zlatno žute boje, zelenkastog odsjaja. Na nosu osetni cvetni mirisi lipe, zove i bagrema, praćeni citrusima, svežim stonim voćem i livadskim medom. Arome potvrđene i na ukusu. Blago puterasto i neverovatno sveže, praćeno blagim i jedva primetnim tropskim voćem. Veoma slojevito, otkriva se postepeno kako zagrevanjem u čaši tako i aeracijom. Završnica sočna i voćna, blago bademasta.
Preporuka služenja: 10-12ºC
Vredelo bi ga probati uz sveže punomasne sireve, proju, kajmak, bela mesa i ribu sa prelivima iste boje. Dobar par bio bi i uz sveže voćne deserte na bazi vanil kremova i čak, voćne salate.
Cena: Aldumaš je proizveden u seriji od svega 800 boca, a u prodaji će se naći za nekih 10-15 dana. Zbog ograničene količine, vrlo je verovatno da će se moći nabaviti samo u vinariji i to po ceni od 1.000 dinara.